تصويري از يک اتاق ناهار خوری که يک عدد ميز ناهار خوری چوبی قهوه ای رنگ 6 نفره، شيش عدد صندلی ناهار خوری کرمی رنگ و دو عدد قفسه کتاب درب دار يا بوفه به رنگ ميز ناهار خوري در اين اتاق وجود دارد.

تاریخچه استفاده از میز های اتاق ناهار خوری

دکوراسیون داخلی منزل

امروزه میز ناهار خوری در هر خانه ای یافت می شود. میز غذا خوری جزو اصیل ترین و قدیمی ترین اثاثیه منزل به حساب می آید. با گذشت زمان و تغییر سبک زندگی مردم این وسیله پرکاربرد نیز دچار تحولاتی گشت. در این مقاله به بررسی اهمیت و نقش اتاق ناهار هئری و تاریخه استفاده از میز های مخصوص ناهار خوری خواهیم پرداخت.

اتاق ناهار خوری

اتاق ناهار خوری همانطور که از نامش پیداست محلی برای صرف غذا است. اتاق ناهار خوری که بعضا آشپزخانه نیز نامیده می شود مدت ها است که یکی از بخش های اصلی خانه به شمار می رود. امروزه رفته رفته اتاق ناهار خوری با آشپزخانه در حال ادغام شدن است. یکی از علت های اصلی، شاید گرایش مردم به سبک مینیمالیست و زندگی در خانه های کوچک باشد. اما در گذشته اتاق ناهار خوری یک محیط کاملا مجزا از آشپزخانه بود. یکی از علت ها هم این بود که آشپزخانه ها در آن زمان جزو محیط های بسیار گرم خانه بودند. حتی در برخی موارد علت اصلی آتش گرفتن ساختمان ها و قصر ها نیز محیط پر حرارت آشپزخانه بوده است. به همین خاطر ممکن بود حتی آشپز خانه در ساختمانی جدا از ساختمان اتاق ناهار خوری بنا شود.

تصويري از يک اتاق ناهار خوری که به سبک مدرن طراحي شده و يک ست ميز و صندلی ناهار خوری مشکی با پايه طلايی رنگ در آن قرار دارد.

ناهار خوری های امروزی

اتاق ناهار خوری مبلمان و اثاثیه خاص خود را دارد. میز ناهار خوری و صندلی ناهار خوری دو جزو اصلی مبلمان این فضا به حساب می روند. همچنین استفاده از انواع آباژور ، بوفه ، پرده و فرش نیز در این محیط به چشم می خورد. در ادامه نگاهی مختصر به تاریخچه اتاق غذا خوری می اندازیم.

سالن غذا خوری سلطنتی و کلاسيک يک ميز ناهار بزرگ به همراه چند صندلی ناهار خوری و يک شومينه و تعدادی تابلو نقاشی بر روی ديوار آن وجود دارد.

سالن های بزرگ مخصوص صرف غذا در کاخ های قدیمی

تاریخچه پیدایش اتاق غذا خوری

در قرون وسطا، اشراف و شاهزداگانی که در قصر ها زندگی می کردند، معمولا در تالار اصلی به صرف غذا می پرداختند. تالار اصلی یک فضای بزرگ با چندین کاربرد مختلف بود. معمولا برای برپایی جشن ها و پذیرایی از مهمانان نیز از این محیط استفاده می شد. ابعاد بزرگ این اتاق امکان گرد همایی تعداد زیادی از افراد را فراهم می ساخت. این اتاق معمولا سقف بلندی داشت و بخاطر استفاده از در ها و پنجره های بزرگ، هوا در این محیط به راحتی جریان پیدا می کرد.

تالار بزرگ مخصوص صرف غذا که دارای يک ميز ناهار خوری فوق العاده بزرگ به همراه چند صندلی ناهار خوری شيک و لوکس و چندين وسيله تزئينی لاکچری مانند لوستر سلطنتی و پرده می باشد.

تالار بزرگ مخصوص صرف غذا و برپایی ضیافت ها

به مرور و با گذر زمان محل صرف غذای طبقه اعیان تغییر کرد. اشراف کم کم به خوردن وعده های غذایی در اتاق های کوچکتر روی آوردند. از طرفی تغییرات اجتماعی و فرهنگی باعث شد تا محیط های جدیدی مانند اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی پدیدار شوند. این مکان ها فضا های عمومی تلقی می شدند و معمولا دید و بازدید و ملاقات ها در این محیط ها صورت می گرفت. این امر سبب شد تا تدریجا تالار اصلی کوچیکتر شود. شاهزادگان و اعیان صرف غذا در این محیط ها را راحت تر یافتند. در نهایت اتاق نشیمن یا پذیرایی از مهمانان تبدیل به محلی برای صرف غذا شد.

اتاقی لوکس با طراحی کلاسيک و لاکچری مخصوص ناهار خوری که يک ميز غذا خوری ، چند صندلی غذا خوری و چند تابلو و آباژور سلطنتی به چشم می خورد.

در قرن 18 میلادی رسم بر این بود که بعد از صرف غذا، خانم ها اتاق ناهار خوری را ترک نموده و مرد ها در اتاق باقی بمانند. این رویه کم کم باعث شد دکوراسیون و طراحی اتاق ناهار باب میل آقایان و متمایل به سلایق آنان صورت گیرد. تا اوایل قرن بیستم، آشپزخانه همچنان از اتاق ناهار خوری جدا بود. اما در ادامه و اواسط قرن بیستم، به مرور آشپرخانه با اتاق غذا خوری تلفیق شد.

برای مشاهده انواع صندلی ناهار خوری به فروشگاه چوبیکانو مراجعه نمایید.

تصويري از يک اتاق ناهار خوری مدرن که داراي يک ست ميز و صندلی غذا خوری مدرن است و اشيائي مانند چند شمع، گلدان و ليوان روي ميز قرار گرفته اند.

دکوراسیون یک ناهارخوری مدرن

میز های مخصوص اتاق ناهار خوری

میز و صندلی ناهار خوری به عنوان اصلی ترین اجزای مبلمان اتاق ناهار خوری به شمار می روند. امروزه میز های ناهار خوری در مدل های مختلفی مانند: میز ناهار خوری شیشه ای ، میز ناهار خوری اسپرت ، میز ناهار خوری تاشو، میز ناهار خوری استیل و … موجود می باشند. همه این مدل ها میز ناهار خوری مدرن محسوب می شوند. تغییر دکوراسیون خانه ها و کوچک تر شدن منازل هم سبب شده مدل های نو ظهور یا خاصی مانند میز غذاخوری کم جا ، میز ناهار خوری چستر و میز ناهار خوری سفید در خانه ها استفاده شوند. در گذشته اما میز های ناهار خوری مدل های متفاوتی داشتند. در ادامه نگاهی به تاریخچه پیدایش میز ناهار خوری کلاسیک می اندازیم.

برای مشاهده انواع میز ناهار خوری جدید به فروشگاه چوبیکانو مراجعه نمایید.

تصويری از يک ميز چوبی به رنگ قهوه ای روشن که تماما از چوب بلوط و به سبک کلاسيک ساخته شده است و تعدادي وسيله مانند گلدان و ظرف هاي سفيد رنگ روي ميز قرار دارد.

میز کلاسیک و شیک از جنس چوب

تاریخچه میز های غذاخوری

باور بر این است که میز های ناهار خوری ابتدا توسط یونانیان مورد استفاده قرار گرفته است. هرچند شواهدی از استفاده میز ناهار خوری توسط مصریان باستان نیز موجود است. تقریبا در قرن 16 میلادی بود که استفاده از میز ناهارخوی باب شد. خود کلمه میز ناهار خوری در انگلیسی، ریشه لاتین دارد. در گذشته میز های مختلفی وجود داشتند اما هیچکدام شبیه میز ناهار خوری امروزی ای که ما می شناسیم نبودند. در گذشته مدل هایی ماند میز ناهار خوری چوبی ، میز ناهار خوری گرد و میز ناهار خوری سلطنتی بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند.

تصوير از يک ميز غذاخوری سنگی مدرن که سنگ آن به رنگ مشکی است و تعدادي صندلی ناهار خوری ساده و شيک به رنگ طوسی در کنار آن قرار گرفته اند.

استفاده از سنگ در ساخت میز های مدرن مخصوص ناهار خوری

در گذشته مردم برای صرف غذا از تخته های سنگی یا میز های کوچک استفاده می کردند. بر خلاف الان که افراد غذا های خود را روی میز های ناهار خوری بزرگ میل می کنند. در آن زمان از میز ها بیشتر برای نوشتن و انجام برخی از بازی ها استفاده می شد. یکی از معروف ترین میز های پرکاربرد در دوران گذشته، میز تحریر است.

تصويری از يک آشپزخانه مدرن که يک ست ميز و صندلی ناهار خوری مدرن در آن قرار گرفته اند و کابينت ها به رنگ سفيد مي باشند.

امروزه میز ناهار خوری معمولا در درون یا نزدیکی آشپزخانه دیده می شوند. حال آنکه در گذشته اتاق ناهار خوری و آشپزخانه دو محیط کاملا مجزا بودند که به طبع میز ناهار خوری نیز در محیطی دیگر قرار می گرفت. این میز به قدری بزرگ بود که تمام افراد کاخ یا قصر بتوانند بر سر این میز بنشینند. محل نشستن افراد بر سر میز هم به مقام آنان بستگی داشت. بخشی از این میز ناهار خوری بزرگ در قسمت مرتفع و سکو مانند اتاق قرار می گرفت. این قسمت مختص خانواده سلطنتی بود.

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت که میز های مخصوص ناهار خوری و اتاق ناهار خوری ، از گذشته تا به امروز دچار تغییرات زیادی گشنه اند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نقش و اهمیت و میز و اتاق غذا خوری از گذشته تا به امروز آشنا نماییم.

منبع: baers
هیات تحریریه چوبیکانو نگاه شما را ارج می نهد

ارتباط با ما

خرسندیم که نقطه نظرات شما را بخوانیم ثبت پاسخ هیات تحریریه چوبیکانو را از طریق پیامک به شما اطلاع می دهیم
اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تاریخچه استفاده از میز های اتاق ناهار خوری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و بازدید حضوری
سفارش سازی
بهترین قیمت
تحویل در محل

چوبیکانو تلفیق خلاقیت و نوآوری از سرزمین هنر و زیبایی ایران ©2020