دوعدد آباژور در تصویر مشخص می باشد که کلاهک یکی از آنها عبور دهنده نور و دیگری مانع نور می باشد. در پس زمینه تصویر یک تابلو بر روی دیوار و میز نگه دارنده آباژور ها نمایان می باشد.

نقش آباژور در طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی خانه ما می تواند تاثیر بسزایی بر روحیات ما بگذارد و انتخاب وسایلی که  بتواند دکوراسیون خانه را هرچه زیباتر و دلنشین تر کند ، بسیار مهم است. یکی از وسایلی که علاوه بر کاربردی بودنش می تواند نقش مهمی در تزئینات داخل منزل داشته باشد، آباژور است. در نوشته پیش رو قصد داریم به تاریخچه آباژور و انواع مختلف آن از نظر سبک ، مدل و .. بپردازیم.

در این ویدیو شما با انواع آباژور و نقش آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل آشنا خواهید شد. در ادامه برای خرید آباژور راهنمایی هایی از نظر کارکرد و محل استفاده داده خواهد شد که امید است مورد توجه شما قرار بگیرد.

آباژور چیست

آباژو وسیله ای کاربردی و تزئینی است که می تواند تابش نور را زیباتر جلوه دهد. این وسیله روشنایی و تزیینی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل:

 • کلاهک یا شید
 • پایه
 • منبع روشنایی

این وسیله دکوراتیو علاوه بر مزایای زیادی که دارد می تواند با قرار گیری در جای مناسب ، تزئینات یک اتاق را کاملا تحث تاثیر قرار داده و به آن فضا ، زیبایی دوچندانی ببخشید.

تصویر چند عدد آبازور مدرن درکنار هم با زمینه آبی روی میز که هر کدام از آنها می تواند دکوراسیون منزل را بسیار زیبا کند

تاثیر مثبت آباژور بر زیبایی دکوراسیون داخلی

 همچنین علاوه بر کارایی و زیبایی و نقشی که در دلپسند بودن دکوراسیون داخلی منزل دارد ، می تواند در آرامش بخشیدن به انسان بسیار موثر واقع شود. این آرامش ناشی از تابش غیر مستقیم نور به انسان بوده و به ایجاد آرامش در فضا کمک می کند.

تصویر دو عدد آباژور در کنار دو دانشمند در چند صده اخیر که تاریخچه کهن استفاده از آباژور را تصدیق می کند. آبازورها قدمت بسیار زیادی دارند.

تاریخچه استفاده از آباژور

تاریخچه استفاده از آباژورها

کلمه آباژور یک واژه ای فرانسوی است که وارد زبان فارسی شده است و معادل آن در زبان فارسی نورتاب می باشد. این تجهیز ایجاد نور از حدود 300 سال پیش در خیابان های فرانسه برای روشن نگه داشتن معابر در طول شب مورد استفاده بوده است. تاریخچه ساخت آباژور در ایران و استفاده آن در کاخ ها و خانه های مجلل به بیش از 100 سال  قبل باز می گردد.

تصویری از یک آباژور زیبای قدیمی در کنار چند عدد گل زیبا بر روی یک میز قدیمی؛ در گذشته آباژور تاثیر زیادی بر تزئینات دکوراسیون منزل داشته است.

تاریخچه نورتاب

 نورتاب همیشه به عنوان یک کالای لوکس جهت هر چه زیباتر کردن دکوراسیون منازل و سالن ها مورد استفاده قرار گرفته است. کسانی که به دنبال چیدمان منحصر به فرد و زیبا هستند از وجود انواع مختلف آباژور ها از جمله آباژور چوبی ، آباژور ایستاده و آباژور رومیزی ، آباژور کلاسیک و آباژور اتاق خواب استفاده می نمایند.

تصویری از یک آباژور بر روی اوپن آشپزخانه در کتار یک گلدان که فضای بسیار زیبایی برای دکوراسیون داخلی خانه به ارمغان آورده است

تاثیر آباژور بر دکوراسیون آشپزخانه

در ایام قدیم برای ساخت آباژور سلطنتی و کلاسیک، از چوب درختان جنگلی همانند گردو، راش، چنار و غیره استفاده می کردند. در گذشته با توجه به فراوانی این گونه چوب ها و قیمت ارزان، به راحتی در دسترس تولید کنندگان بودند. در سال های اخیر با توجه به نگرانی سازمان های مختلف از جمله مراتع و جنگل بانی ، جهاد کشاورزی و همچنین مبارزه جدی و شدید با قطع درختان جنگلی از فعالیت قاچاقچیان و سوداگران این عرصه که موجب نابودی هکتارهای زیادی از جنگل های شمال و جنوب کشور شده جلوگیری به عمل آمده است.

تصویر دو عدد آباژور که به عنوان هسته تزئینی دکوراسیون یک منزل زیبا در نظر گرفته شده است. زیبایی و دلپسند بودن آباژور و نوری که در فضا پخش کرده بسیار دلنشین است.

تاثیر اباژور در طراحی چیدمان منزل

تاثیر آباژور در دکوراسیون داخلی

آباژورها به دو دسته کلی آباژور کنار سالنی ایستاده و رومیزی تقسیم می شوند، که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به خود می باشد. البته در بعضی موارد کاربرد مشابهی نیز دارند. آباژور رومیزی اتاق خواب غالبا در اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد، و آن را در کنار تختخواب قرار می دهند. کاربرد دیگر آن بر روی میز مطالعه می باشد. آباژور پایه بلند ایستاده در مقایسه با نوع رومیزی کاربرد بیشتری دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در بیشتر فضاها می توان از آن استفاده کرد.

تصویر دو عدد آباژور در اتاق خواب قابل مشاهده می باشد . چیدمان تخت و فضای دکوراسیون داخلی تحت تاثیر حضور این آباژور ها می باشد.

تاثیر آباژور در طراحی فضای داخلی خانه

اکثر خانواده ها و افراد مدل آباژور ایستاده پذیرایی در گوشه سالن های پذیرایی ، اتاق نشیمن و راهرو ها استفاده می کنند. کاربرد آباژور در فضای خانه ها از تنوع بسیاری برخوردار است. البته برای اینکه بتوانیم آباژور مناسب را برای دکوراسیون انتخاب کنیم، عوامل متعددی را باید مورد توجه قرار دهیم.

لازم به ذکر است که مدل آباژور و نوع روشنایی که انتخاب می کنیم، تاثیر بسزایی در زیباتر کردن دکوراسیون فضای ما دارد. در کشور ما ایران، استفاده از لوسترهای سقفی در جایگاه بهتری نسبت به آباژور است، در حالیکه با استفاده از آباژور ها می توان محیطی زیبا همراه با آرامش، برای افراد خانواده به ارمغان آورد.

تصویر یک آباژور سه پایه در کنار چند عدد گلدان بر روی زمین کاملا مشخص می باشد. همچنین تاثیر نورپردازی این آباژور در فضای منزل کاملا مشهود می باشد.

تصویری از یک آباژور پایه بلند در حال نورپردازی

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون فضا

مطالعات زیادی در خصوص تاثیر روشنایی چراغ ها بر افراد مختلف صورت گرفته که همه این تحقیقات مبین این بوده که نور و روشنایی بیش از حد در فضای ما باعث خستگی روحی و ذهنی خواهد شد، و برخلاف آن اگر نور ملایم باشد، اضطراب و تشویش را کاهش می دهد. زیرا افراد با سلیقه زیادی در سراسر دنیا از آباژور ها و نورپردازی برای روح بخشیدن به محل زندگی و کار خود بهره می برند.

یک عدد آباژور در گوشه یک اتاق که باعث شده نورپردازی فضا هرچه بهتر انجام گیرد. همچنین این نور پردازی باعث شده تا میز عسلی کنار مبل و کوسن های آن بخوبی دیده بشوند.

تاثیر آباژور در نورپردازی دکوراسیون منزل

باید بدانیم که نوع نورپردازی و دکوراسیون داخلی ارتباط تنگاتنگی باهم دارند. انتخاب نور و مکان قراردادن منبع نور کمک شایانی در بزرگ تر جلوه دادن و مجلل بودن فضای ما می کند. اگر نورپردازی ما با استفاده از آباژور به شکل نادرست انجام گیرد، نه تنها کمکی به ما نمی کند بلکه تاثیر منفی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین قرار دادن آباژور در مکان مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گروهی از افراد که آشنایی بیشتری با دکوراسیون داخلی دارند، از چند نمونه نور و روشنایی استفاده می کنند، که بعضی از آنها بدون واسطه و بعضی به صورت غیر مستقیم به فضا روشنایی می بخشد. در ادامه قصد داریم انواع آباژور از جوانب مختلف را نام برده و به آنها اشاره ای داشته باشیم.

چهار عدد آباژور در سبک های مختلف نظیر کلاسیک ، مدرن ، مینیمال و سلطنتی با زمینه سفید مشخص می باشد.

انواع آباژور از نظر سبک برای طراحی دکوراسیون فضا

طراحی آباژور ها در سبک های مختلف

طراحی آباژورها می تواند در سبک های مختلفی انجام شود. انتخاب تجهیز روشنایی بر اساس سبک کلی دکوراسیون داخلی فضا انجام می شود. در ادامه به این سبک ها اشاره ای خواهیم داشت.

انواع مختلف آباژور ها از نظر مدل

مدلهای مختلف طراحی آباژور

انواع آباژور از نظر مدل

مدل های متنوعی از نورتاب ها در بازار عرضه شده است که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه به این مدل ها اشاره ای خواهیم داشت.

انواع و اقسام آباژور ها از نظر جنس در کادر مشخص می باشد. این آباژور ها با جنس های مس ، برنج ، چوب، حصیر در کنار هم بر روی یک میز شیشه ای قرار گرفته اند. این آباژور ها در طراحی دکوراسیون فضا می توانند کمک رسان باشند.

انواع آباژور از نظر جنس در طراحی دکوراسیون فضا

انواع آباژور از نظر جنس

آباژورها، شامل پایه ، کلاهک و منبع روشنایی هستند. جنس پایه و کلاهک آباژور های می تواند تاثیر مهم در زیبایی دکوراسیون داشته باشد. اباژور ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. در ادامه به جنس هایی که در ساخت اباژور استفاده می شود ، اشاره ای خواهیم داشت.

دو عدد آباژور بر روی میز و در کنار تخت و مبل که کاربرد های آبازور را نشان می دهند

انواع آباژور از نظر کاربرد

انواع آباژور از نظر کاربرد

نورتاب ها علاوه بر زیبایی که دارند کاربرد آنها هم بسیار مهم می باشد. هر یک از مدل های طراحی شده برای آباژور ها می تواند برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار گیرد.

تصویر چند عدد آباژور پایه بلند در کنار دیوار مشخص می باشد. همچنین چند کلاهک آباژور بر روی زمین قرار دارد این آباژور ها می توانند بر روی چیدمان اثاثیه منزل موثر واقع شوند.

آَشنایی با انواع آباژور

به عنوان یک نتیجه گیری نهایی در معرفی انواع آباژور ها می توان گفت که این وسیله هم می تواند در تزئین و طراحی دکوراسیون داخلی منزل موثر شود و هم می تواند در نوربخشیدن به فضا بسیار کار باشد. بعلاوه اینکه اباژور می تواند آرامش و امنیت خاطر را در فضای خانه پخش کند. نکته دیگر اینکه  انتخاب اباژور مناسب فضاها و سلایق مختلف می تواند کاری چالش بر انگیز باشد که امیداواریم با خوانداین مقاله ، در انتخاب گزینه مناسب موفقیت آمیز عمل کنید.

برای مشاهده و آشنایی با قیمت آباژور از شما دعوت می شود به فروشگاه چوبیکانو مراجعه نمایید.

هیات تحریریه چوبیکانو نگاه شما را ارج می نهد

ارتباط با ما

خرسندیم که نقطه نظرات شما را بخوانیم ثبت پاسخ هیات تحریریه چوبیکانو را از طریق پیامک به شما اطلاع می دهیم
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • شهاب 1400 | 07 | 08

  درود.
  تشکر بابت مطالب خوبتون
  برای دکوراسیون های سنتی کدوم مدل آباژور مناسبه؟

  • هیات تحریریه چوبیکانو 1400 | 07 | 08

   سلام و عرض ادب
   برای دکوراسیون های سنتی بهتر است از آباژور کلاسیک شیک یا آباژور سلطنتیی استفاده نمایید.
   برای مشاهده انواع آباژور ها می توانید به فروشگاه مراجعه کنید.

مشاوره و بازدید حضوری
سفارش سازی
بهترین قیمت
تحویل در محل

چوبیکانو تلفیق خلاقیت و نوآوری از سرزمین هنر و زیبایی ایران ©2020