يک آبآژور روميزی مدرن و بسيار خاص با ارتفاع کم و بدنه فلزی با شيد مستطيلی شکل عريض به رنگ کهربايی که روي يک ميز به رنگ قهوه ای قرار گرفته است.

انتخاب شید آباژور مناسب دکوراسیون منزل

دکوراسیون داخلی منزل

امروزه آباژور ها انواع و اقسام مختلفی دارند. آباژور مدرن ، آباژور کلاسیک ، آباژور سلطنتی سه مدل اصلی آباژور ها می باشند. وجود این طیف گسترده و مختلف آباژور ها، باعث شده انتخاب یک آباژور مناسب کمی چالش بر انگیز باشد. اگر انتخاب آبژور برای شما راحت نیست، با ما همراه باشید. در این مقاله نکاتی در مورد انتخاب یک شید آباژور مناسب که پاسخگوی نیاز های شما باشد، بیان خواهیم کرد.

مزایای استفاده از آباژور

نکته حائز اهمیت در مورد آباژور ها، ماندگاری بالای آنها است. آباژور ها به این راحتی غیر قابل استفاده نمی شوند. یکی از علت های این امر، قابلیت تعویض لامپ و شید آباژور می باشد. همچنین به لطف این ویژگی، آباژور ها هیچوقت قدیمی و از مد افتاده نمی شوند. می توانید در مواقع نیاز، به راحتی آباژور خود را به روز رسانی نمایید. امروزه آباژور ها انواع و اقسام مختلفی دارند. آباژور مدرن ، آباژور کلاسیک ، آباژور سلطنتی سه مدل اصلی آباژور ها می باشند. موضوع سرگرم کننده در رابطه با آباژور ها، این است که آباژور ها در تمامی رنگ ها، طرح ها و مدل ها ساخته می شوند. از این رو انتخاب یک آباژور که با سلیقه شما همخوانی داشته باشد، مانند یک چالش است.

برای اطلاع از قیمت آباژور به روشگاه چوبیکانو مراجعه نمایید.

يک نمونه آباژور با بدنه فلزی نقره اي رنگ براق که روی يک ميز عسلی قرار گرفته است با شيدی سفيد رنگ.

شید سفید رنگ آباژور

چیز های زیادی وجود دارد که باید در مورد انتخاب یک آباژور بدانید. هدف ما هم از تدوین این مقاله، ارائه اطلاعات لازم به شماست. با یاد گرفتن این اصول، می توانید به طور خلاقانه ای، زیباترین و مناسب ترین شید ها را برای آباژور خود انتخاب نمایید.

يک عدد آباژور با طراحي سنتی و کلاسيک که بدنه ای قهوه ای رنگ و شيدی کرمی رنگ به شکل دايره ای دارد.

ظاهر زیبا و شیک یک نمونه آباژور کلاسیک

اهمیت انتخاب آباژور مناسب

آباژور ها هر چقدر هم که کاربردی و موثر باشند، حتما باید طبق اصولی خاص انتخاب شوند. به عبارتی دیگر شما باید آباژور مناسب با دکوراسیون داخلی خود را انتخاب نمایید. مثلا از آباژور چوبی یا آباژور کریستالی در دکوراسیون کلاسیک استفاده کنید. یا چنانچه می خواهید از آباژور در در اتاق خواب کودک و در کنار سرویس خواب کودک استفاده کنید، بهتر است از آباژور کودک استفاده کنید.

نور تاب با بدنه چوبی قهوه ای رنگ و شيد به رنگ زرد و مشکی در مقابل ديواري خاکی رنگ.

فقط در اینصورت می توانید از مزایای داشتن یک آباژور به طور کامل بهره مند گردید. اگر نورتاب یا آباژوری که انتخاب می نمایید متناسب با دکوراسیون محیط منزلتان نباشد، ممکن است مانند وصله ای ناجور در کنار مبلمان شما به چشم آید. از این رو لازم است که اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

برای مشاهده و خرید انواع آباژور پایه بلند به فروشگاه چوبیکانو مراجعه نمایید.

آباژور روميزی با پايه هاي چوبی کرمی رنگ و يک شيد نقاشی شده زيبا در کنار يک گلدان قهوه اي رنگ.

آباژور با شید بسیار جذاب و چشم نواز

تناسب شید آباژور و دکوراسیون

انتخاب یک آباژور تا حد زیادی به استایل و سبک دکوراسیون شما بستگی دارد. نگاهی کلی به دکوراسیون خانه خود داشته باشید. چه سبکی در این دکوراسیون غالب است؟ مدرن؟ کلاسیک یا ترکیبی؟. حتی اگر پاسخ دقیقی برای این سئوال پیدا نکنید، باز هم می توانید یک آباژور مناسب با دکوراسیون داخلی خود بیابید. گاهی اوقات باید آباژوری ساده انتخاب کنید تا کمترین جلب توجه را نماید. اما گاهی اوقات مدل دکوراسیون ایجاب می نماید که از یک آباژور با طرح های خاص و تو چشم استفاده کنید تا توجه ها روی آباژور معطوف شود.

تصويری از شيد يا کلاهک يک آباژور که طراحی زيبا و نقاشی مانند داشته که يک روباه و چند درخت را نشان مي دهد در پس زمينه خاکستری .

شید مدل نقاشی

گاهی اوقات تاثیرات آباژور بر روی دکوراسیون بیش از حد می شود. برای همین باید کاربرد و محل قرار گیری آباژور دار در نظر بگیرید و متناسب با آن اقدام به انتخاب آباژور نمایید. ابتدا این سئوالات را از خودتان بپرسد:

  1. به طو کلی چهار نوع نور پردازی وجود دارد: تزئینی، کاربردی، محیطی و تشدیدی. اگر شما در ابتدا مشخص کنید که چه مدل نور پردازی ای مد نظر شما است، راحت تر می توانید آباژور مورد نظر خود را انتخاب نمایید. اینکه آباژور رنگا با رنگ باشد یا ساده و شیک تا حدود زیادی به پاسخ این پرسش بستگی دارد.
  2. اگر قرار است از آباژور به صورت کاربردی استفاده نمایید، باید مشخص کنید که چند نفر همزمان از این نورتاب استفاده خواهند کرد. هر چه تعداد نفرات بیشتر باشد، شید آباژور پهن تر و بزرگتر خواهد بود.
  3. آباژور را در کجا قرار خواهید داد؟. هر چه آباژور در سطح کم ارتفاع تری ( برای مثال روی یک میز) قرار بگیرد، شید آن نیز باید کوتاه تر باشد.
يک آباژور مدرن با طراحی خاص و زيبا با يک عدد شيد آبی رنگ مستطيلی شکل و بدنه مشکی

سایز شید آباژور

نکته کلی که در رابطه با سایز شید وجود دارد، این است که نگذارید تجهیزات درونی آباژور (مانند لامپ و سیم ها و…) دیده شوند. ترکیب کردن سبک ها مختلف در اکثر مواقع هیچ مشکلی ندارد، مثلا شما می توانید از یک شید مدرن روی یک بدنه آباژور سلطنتی استفاده کنید، اما باید توجه کنید که شید در حدی کوتاه نباشد که لامپ نمایان شود.

مسئله بعدی که در مورد سایز شید و آباژور مهم است، تناسب بین سایز شید و لامپ است. به عنوان مثال اگر جا لامپی آباژور به شکل مربع است، باید از شید مربع استفاده کنید. یا چنانچه جا لامپی باریک و بلند است، باید از شید براق استفاده شود. اما استثناء هم وجود دارد. مثلا اگر برای یک لامپ مربع از یک شید گرد استفاده نموده و نورتاب را روی یک میز عسلی بیضی شکل قرار دهید، نتیجه خارق العاده خواهد بود. به طور خلاصه می توان گفت، به دنبال شیدی یاشید که به نظرتان مناسب است. البته این مورد بیشتر برای آباژور رومیزی صدق می کند.

گرچه انتخاب شید به سیقه شما بستگی دارد، اما این سه نکته را در نظر داشته باشید: 1. شکل 2. سایز 3. صفحه شید. در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام ارائه می دهیم.

تصويری از يک آباژور مدرن که از سقف آويزان شده با شيد مشکی رنگ و لامپ روشن که ديوار اتاق نيز مشکی است.

شکل شید آباژور

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، شکل شید آباژور بیشتر به سایز و شکل لامپ بستگی دارد. انتخاب شکل شید کاملا مربوط به سلیقه شما است و هیچ فرمول خاصی برای این موضوع وجود ندارد. شاید بتوان برای آباژور رومیزی اصولی معرفی کرد اما برای آباژور ایستاده یا آباژور کنار سالنی هیچ چارچوب دقیقی وجود ندارد.

تصويری از يک آباژور مدرن با طراحی خاص به شکل دايره يا گرد با شيد قرمز رنگی که کامل دور لامپ را پوشش نداده است و پايه هاي مشکی رنگ فلزی .

نور پردازی با رنگ های مختلف توسط آباژور

صفحه یا سطح شید آباژور

منظور از صفحه یا سطح شید، درواقع جنس شید است. انتخاب جنس شید هم به کاربرد آباژور و دکوراسیون اتاق بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شما می خواهید یک نور ملایم در گوشه ای از اتاق ایجاد کنید، مثلا در اتاق خواب با استفاده از آباژور اتاق خواب ، استفاده از شید تیره رنگ ضخیم به شما کمکم خواهد کرد. زیرا در این صورت نور بیشتر از قسمت زیرین و بالایی آباژور منتشر خواهد و نه از کل سطح شید. و چنانچه شما می خواهید که آباژور روشنایی زیادی برای شما فراهم کند، بهتر است از یک شید با پارچه نیمه شاف استفاده کنید تا نور هر چه بیشتر منتشر بشود.

تصويری از يک آباژور نصب شده روی ديوار با شيد کرمی رنگ و بدنه مشکی با لامپ روشن.

آباژور ها در مدل های مختلفی از جمله دیواری نیز نصب می شوند.

به طور خلاصه می توان گفت باید چند نکته ساده را قبل از انتخاب شید ها در نظر گرفت. رعایت این نکات باعث می شود تا به طور حداکثری بتوانید از مزایای یک آباژور بهره مند شوید. ما در این مقاله چند مورد از نکات اصلی برای انتخاب یک شید آباژور مناسب را معرفی می نماییم.

هیات تحریریه چوبیکانو نگاه شما را ارج می نهد

ارتباط با ما

خرسندیم که نقطه نظرات شما را بخوانیم ثبت پاسخ هیات تحریریه چوبیکانو را از طریق پیامک به شما اطلاع می دهیم
اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “انتخاب شید آباژور مناسب دکوراسیون منزل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و بازدید حضوری
سفارش سازی
بهترین قیمت
تحویل در محل

چوبیکانو تلفیق خلاقیت و نوآوری از سرزمین هنر و زیبایی ایران ©2020